Jak wybrać dobry projekt domu
Jak przedrzeć się przez gąszcz możliwości i ofert i wybrać optymalny projekt domu? Podpowiadamy jak spełnić marzenia nie narażając się na bezcelowe wydatki i ryzyko niewygody.
Wygląd zewnętrzny domu
Zanim się wybudujesz, sprawdź jakie są zasady wyboru dobrego projektu domu. Pierwszym kryterium wyboru jest wygląd zewnętrzny. Dobra wizualizacja projektu, ciekawa bryła budynku, ładne, zadbane otoczenie. Patrząc na kolorowe obrazki podziwiamy ogromne przeszklenia, potężny rozłożysty dach czy ciekawe materiały na elewacjach. Podoba się. Oczami wyobraźni widzimy siebie na tarasie. Pamiętajmy, że wizualizacje są stworzone żeby oczarować przyszłego klienta. Basen przed domem, egzotyczne rośliny, piękne dorodne drzewa w ogrodzie czy materiały elewacyjne z najwyższej półki. Dobrze jest to przecedzić przez sito realności.
Układ funkcjonalny domu
Przechodzimy do rzutu parteru i piętra. Wydaje się, że wszystko jest ok. Salon, jadalnia, kuchnia od frontu, trzy sypialnie. Jednak analizując rozwiązania funkcjonalne mało kto zwraca uwagę na detale, a one są bardzo istotne dla funkcjonowania naszego przyszłego domu. Salon powinien mieć odpowiednie proporcje. Nie za wąski, bo będzie stwarzał wrażenie wagonu, nie za szeroki, bo tv będziemy musieli oglądać przez lornetkę.
Kominek nie powinien znajdować się w przejściu, ponieważ nie będziemy mogli przy nim wygodnie usiąść. Dobrze jak jest zaprojektowane miejsce na książki, płyty, pamiątki.
Właściwie zaprojektowana strefa dzienna.
Przestrzeń z sensem
Czy wybieramy projekt domu parterowego, czy projekt domu z poddaszem, kluczowe jest znalezienie projektu, gdzie przestrzeń komunikacji ograniczona jest do niezbędnego minimum.
W rozwiązaniach projektów katalogowych często spotykam przestrzenie, które łączą np. salon z kuchnią między którymi powstaje niefunkcjonalna przestrzeń. Powierzchnię, której nie możemy zagospodarować, a którą musimy zbudować, ponosząc wysokie koszty. Pamiętajmy, że koszt wybudowania jednego metra kwadratowego domu to 2000 – 3000 zł.
Błędem jest również projektowanie długich, wąskich i ciemnych korytarzy. Jeśli w projekcie jest długi korytarz to dobrze, żeby na jego końcu umieszczone zostało okno.
Działa to także w drugą stronę. Kiedy odwiedza nas rodzina czy goście, zanim wprowadzimy ich na salony, powinniśmy dać im możliwość przywitania się z nami i wygodnego rozebrania się.
Za mały hol w domu nie pozwoli na to.
Strefa nocna w domu
Pytanie które nasuwa się od razu to: jakiej przestrzeni do spania i odpoczynku potrzebujemy w domu. Jeśli wystarczy nam intymne miejsce odosobnienia z funkcją spania, to sypialnie wcale nie muszą być duże. Sypialnia małżeńska tzw. ‘master bedroom’ może mieć 11-13 m 2 i jednocześnie być wygodnym pomieszczeniem. Oczywiście dobrze, kiedy sąsiaduje z garderobą.
Pokoje dla dzieci, oprócz funkcji sypialni, zwykle są również miejscem do nauki i zabawy. Układ pomieszczenia, oprócz łóżka i szafy, powinien zapewnić miejsce na biurko, regał na zabawki, czy książki. Dobrze, kiedy w projekcie wrysowane jest wyposażenie pokoju, wtedy dokładnie widać czy pokój spełni oczekiwania użytkowników.
Bezpieczniej w kwadracie
Pamiętajmy, że proporcje pomieszczenia mają duże znaczenie dla komfortu użytkowania. Pokoje, w rzucie bardziej zbliżone do kwadratu są łatwiejsze do umeblowania i późniejszego użytkowania. Pokoje zbyt długie nie stwarzają wrażenia przytulności i bezpieczeństwa.
Im dłużej studiujemy wybrany projekt, tym mamy więcej wątpliwości. Nie pomaga teść, który doszukuje się problemów technicznych i funkcjonalnych. Wstępny kosztorys też wydaje się jakiś za wysoki. Dlatego, żeby podjąć najlepszą decyzję warto poznać zasady wyboru dobrego projektu domu.
Liczmy siły na zamiary. Jak mądrze wybrać projekt domu.
Wielki rozłożysty dach wygląda pięknie, ale weźmy pod uwagę, że jest elementem budynku, który generuje największy koszt. Dach wielopołaciowy z koszami i wieloma krawędziami sprawia, że koszt całej inwestycji diametralnie rośnie. Wybierając projekt zwracajmy uwagę na stopień skomplikowania dachu oraz jego powierzchnię. Przy dachach dwuspadowych na pewno zaoszczędzimy na materiale i robociźnie. Przewaga dachu dwuspadowego nad wielospadowym pod względem kosztów jest znacząca na korzyść dachu dwuspadowego. Z dachem dwuspadowym poradzi sobie każdy cieśla i konstrukcję postawi w jeden dzień. Dach wielospadowy wymaga już sporych umiejętności i zajmuje wiele dni pracy.
Ciekawą alternatywą dla drewnianych konstrukcji dachów są, coraz bardziej popularne, wiązary dachowe. Czyli gotowe, prefabrykowane elementy konstrukcji dachu, które przyjeżdżają na plac budowy w całości i mocowane są przez wyszkoloną ekipę w ciągu paru godzin. W tym przypadku płacimy za materiał i robociznę równocześnie i nie musimy już szukać wykonawcy.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto znać zasady wyboru dobrego projektu domu i dopytać się o rysunki szczegółowe z wymiarami oraz o sposób rozwiązania stropów, ścian, więźby dachowej, czy fundamentów. Niektóre rozwiązania konstrukcyjne zaproponowane przez projektantów domów są kompletnie nieuzasadnione, ale o tym w następnym artykule.